Skip to site content

Indian Health Service The Federal Health Program for American Indians and Alaska Natives

Scroll To Top

Advisory Committee

The National Tribal Advisory Committee (NTAC) on Behavioral Health acts as an advisory body to the Division of Behavioral Health and to the Director of the Indian Health Service, with the aim of providing guidance and recommendations on programmatic issues that affect the delivery of behavioral health care for American Indian and Alaska Natives.

NTAC consists of the following members:

  • One primary representative from each of the 12 IHS areas
  • One alternate representative from each of the 12 IHS areas
  • One federal representative
  • One tribal representative

Members are nominated by IHS Area Directors, in consultation with Tribal leaders. All nominees must be elected Tribal leaders or a designee selected by Tribal leaders.

National Tribal Advisory Committee (NTAC) Roster

Alaska Area

Jennifer Showalter Yeoman—Primary Representative
Chairperson
Kenaitze Indian Tribe

Tara Ford—Alternate Representative
Community Health Services Regional Administrator
Aleutian Pribilof Islands Association, Inc.

Albuquerque Area

Frederick Vigil—Primary Representative
Governor
Tesuque Pueblo Administration, Inc.

Alternate— Vacant, Pending Nomination

Bemidji Area

Lana Causley—Primary Representative
Tribal Representative
Sault Ste. Marie Tribe

Alice Soulier—Alternate Representative
Tribal Council Member
Lac du Flambeau Band of Lake Superior Chippewa Indians

Billings Area

Eric Birdinground—Primary Representative
Chairman of HHS Committee and Center Lodge District Senator
Crow Tribe Legislative Branch

Alternate — Vacant, Pending Nomination

California Area

Robert Super —Primary Representative
Vice Chairman
Karuk Tribe

Maryann McGovern—Alternate Representative
Vice Chairperson
North Folk Rancheria

Great Plains Area

Representative— Vacant, Pending Nomination

Alternate— Vacant, Pending Nomination

Nashville Area

Cheryl Frye-Cromwell—Primary Representative
Tribal Council
Mashpee Wampanoag Tribe

Dolly Barnes—Alternate Representative
Director of Child and Family Services
Passamaquoddy Tribe

Navajo Area

Jonathan Nez—Primary Representative
Vice President
Navajo Nation

Jonathan Hale—Alternate Representative
Honorable Delegate
23rd Navajo Nation Council

Oklahoma City Area

Leonard Harjo—Primary Representative
Principal Chief
Seminole Nation of Oklahoma

Alternate— Vacant, Pending Nomination

Phoenix Area

Paul Russell—Primary Representative
Council Member
Fort McDowell Yavapai Nation

Billy Bell—Alternate Representative
Vice Chairman
Fort McDermitt Paiute and Shoshone Tribe

Portland Area

Cassandra Sellards Reck—Primary Representative
Tribal Council Member
Cowlitz Tribe

Cheryl Sanders—Alternate Representative
Business Council Member
Lummi Nation

Tucson Area

Arthur Wilson—Primary Representative
Legislative Council Member
Tohono O’odham Nation Legislative Council

Ruben Howard —Alternate Representative
Health Executive Director
Pascua Yaqui Tribe